Poradnik

Wycinanie drzew bez zezwolenia

To temat, który zawsze budzi wiele emocji i kontrowersji. Najważniejszym dokumentem regulującym tę kwestię w Polsce jest ustawa o ochronie przyrody z dnia 16 kwietnia 2004 roku. Wysoka wycinka drzew bez odpowiednich zezwoleń może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych, dlatego ważne jest, aby wiedzieć, w jakich przypadkach takie zezwolenie jest wymagane, a kiedy można tego uniknąć. Dowiesz się tego z dzisiejszego artykułu!

 

Kiedy nie potrzeba zezwolenia?

Przepisy ustawy wskazują konkretne sytuacje, w których zgoda wójta lub burmistrza na wycinkę drzew nie jest wymagana. Dotyczy to między innymi krzewów rosnących w skupisku o powierzchni do 25 m² oraz drzew, których obwód pnia na wysokości 5 cm nie przekracza określonych limitów. Na przykład dla topoli, wierzb, klonu jesionolistnego oraz klonu srebrzystego jest to 80 cm, dla kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego – 65 cm, a dla pozostałych gatunków – 50 cm.

Warto też pamiętać, że osoby fizyczne mogą usuwać drzewa i krzewy na swoich nieruchomościach bez zezwolenia, o ile jest to na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Zgoda nie jest również wymagana w przypadku drzew lub krzewów usuwanych w celu przywrócenia gruntów nieużytkowanych do użytkowania rolniczego oraz drzew owocowych.

 

Zgłaszanie zamiaru wycinki

Jeżeli drzewo nie spełnia wyżej wymienionych kryteriów, właściciel nieruchomości musi zgłosić zamiar jego usunięcia do wójta lub burmistrza. W zgłoszeniu należy podać dane wnioskodawcy oraz dołączyć rysunek lub mapkę określającą usytuowanie drzewa na nieruchomości. Wójt lub burmistrz mają 21 dni na dokonanie oględzin drzewa na miejscu. Po ich przeprowadzeniu, w ciągu 14 dni, mogą wyrazić sprzeciw. Jeśli nie zrobią tego w wyznaczonym terminie, wycinka drzew jest możliwa.

 

Opłaty za usunięcie drzewa

Wycinka wiąże się zazwyczaj z koniecznością wniesienia opłaty, której wysokość zależy od obwodu pnia drzewa mierzonego na wysokości 130 cm. Istnieją jednak wyjątki. Opłaty nie są pobierane za drzewa, na których usunięcie nie jest wymagane zezwolenie, które zagrażają bezpieczeństwu ludzi lub mienia, które obumarły lub nie rokują szansy na przeżycie z przyczyn niezależnych od właściciela nieruchomości, oraz te, których obwód pnia nie przekracza 120 cm dla topoli, wierzb, kasztanowca zwyczajnego, klonu jesionolistnego, klonu srebrzystego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego, a dla pozostałych gatunków – 80 cm.

Powrót