Poradnik

Jak pielęgnować drzewa?

Chcąc utrzymać wysokiej jakości zieleń w swoim otoczeniu, często stajemy przed niełatwym zadaniem, jakim jest zadbanie o wygląd liści położonych daleko poza naszym zasięgiem. Pielęgnacja drzew jest sztuką skomplikowaną, wymagającą posiadania odpowiednich narzędzi oraz doświadczenia.

 

Tuż po zasadzeniu rośliny szczególnie ważne staje się utrzymywanie podłoża czystego od jakichkolwiek chwastów. Ich obecność może przyczynić się do pogorszenia rozwoju drzewa, zabierając mu miejsce potrzebne do prawidłowego wzrostu. Najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym po tym okresie staje się cięcie, które pozwoli nieco uformować roślinę, a także pozbawi ją chorych lub słabych gałązek i liści.

Wiosenne cięcia

Ważne prace pielęgnacyjne odbywają się wiosną, kiedy drzewa i krzewy puszczają nowe pędy oraz liście i kiedy następuje ich największy rozrost. Dokonuje się wtedy cięcia sanitarnego, usuwając uszkodzone, chore lub martwe części rośliny. Należy przy tym pozbyć się także zaschniętych kwiatostanów z zeszłego roku, by zrobić miejsce na nowe. Właściwie rozmieszczone pędy powinny zostać jedynie skrócone, co pozwoli im dobrze się rozgałęzić i wzmocni ich strukturę. Dodatkowe cięcia regulujące można także wykonywać w innych porach roku.

 

Dobre nawodnienie gleby

Podczas pierwszych dwóch sezonów rośliny potrzebują odpowiedniego nawodnienia gleby, które często może nie być zapewnione w sposób naturalny, szczególnie latem. Jesienią lub wiosną co drugiego roku, warto przeprowadzić także odpowiednie ściółkowanie, hamując wzrost chwastów i zapewniające właściwy poziom nawodnienia. Podłoże powinno być w tym celu wilgotne. Zamrożona, sucha lub zbyt mokra gleba sprawią, że próby takiej pielęgnacji drzewa tylko mu zaszkodzą. Ściółkując glebę należy zachować odpowiednie grubości warstw, aby wykonane działania miały w pełni pozytywny wpływ na rośliny.

 

Trudne zadanie dla niewprawionych rąk

Pielęgnacja drzew jest procesem wymagającym doświadczenia i wprawy. Źle wykonane cięcia mogą zaszkodzić okazowi, a inne czynności doprowadzić nawet do jego obumierania. Zawsze warto zatem zgłosić się do specjalistów w tej dziedzinie, którzy profesjonalnie wykonają potrzebne prace.

Powrót